Seo Danışmanlığı

Seo Agentur

Medident İstanbul Diş Blog

İstanbul Dental Treatment Blog

Istanbul Zahnbehandlung Blog

İstanbul Vip Travel

Tekstil Aksesuar

Storage Crates

Atomizer Camı

İMPLANTOLOJİ (İMPLANT TEDAVİSİ) - Medident İstanbul - Diş Sağlığı Merkezi

Loyalty Programları

+90 549 119 08 19 info@medidentistanbul.com

İletişim

İmplant tedavisi nedir?

İmplant tedavisi, eksik dişlerin köküne titanyumdan yapılan vida benzeri bir implantın yerleştirilmesi ile gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Yerleştirilen bu implant, yapay diş kökü görevi görür. Daha sonra, bu yapay diş kökünün üzerine diş protezi yerleştirilerek doğal diş görünümü ve işlevi sağlanır. İmplantın yerleştirilmesinin ardından hastanın ağız ve kemik yapısına göre 2 ile 6 ay arası bir uyum süreci vardır. Bu uyum sürecinin sonunda hastaya uygun olan diş protezi implantın üzerine takılarak tedavi tamamlanır.

İmplant tedavisi neden tercih edilir?

Titanyum vidanın çene kemiği ile kolayca kaynaşabilmesi ve güçlü bir diş kökü oluşturabilmesi sayesinde diş implantları oldukça uzun ömürlüdür ve doğal dişler kadar dayanıklıdır. Hasta, implantın üzerine protezin takılmasının ardından günlük yaşamına hiçbir sorun yaşamadan devam edebilir. Günümüzde, implant tedavileri %98 oranla başarılı sonuç vermektedir.

Tedavi öncesi süreç nasıldır?

Tedavinin gerçekleştirilmesinden önce hem röntgen hem de tomografi gerçekleştirilerek hastanın talep ettiği bölgeye implant tedavisi yapmanın uygunluğu değerlendirilir ve hastanın çene ve diş yapısı hakkında gerekli bilgiler edinilir.

Greftleme nedir?

Bazı durumlarda hastanın çene kemiğinin yapısı ve dayanıklılığı doğrudan implant için uygun olmayabilir. Eğer hastanın çene kemiği implant için uygun değilse öncesinde kemik grefti tedavisi uygulanarak kemik güçlendirilir.

İmplant tedavisi nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Tedavi başlangıcında hastaya lokal anestezi uygulanır; eğer tedavinin uygulanacağı bölgede diş varsa çekilir ve bölge temizlenir. Bölgede implantın yerleştirilebilmesi için gerekli büyüklükte delik açılır ve titanyum implant takılır. Bu implantın üzerine abutment yerleştirilir. Ardından bu implantın üzeri diş eti ile kapatılır ve dikiş atılır. Bütün bu operasyon, tek bir implant için yaklaşık 10-20 dakika sürer.

Bu noktadan itibaren iyileşme süreci başlar ve çene kemiğinin implant ile kaynaşması düzenli olarak kontrol edilir. Hastanın durumuna göre operasyondan bir veya iki hafta sonra dikişler alınır. İlk olarak geçici bir kuron takılır. Daha sonra hasta için özel tasarlanan diş protezi takılır ve süreç tamamlanmış olur.

Tedaviden sonraki süreç nasıldır? Neler yapılması gerekir?

Hasta, protezin de takılması ile doğal bir dişe sahipmişçesine konforlu bir şekilde yaşamına devam eder. Daha sonraki süreçte benzer diş sorunlarının yaşanmaması için hastanın diş hijyenine önem vermesi ve implantını düzenli olarak temizlemesi gerekir. Bunun için gerekirse diş ipi kullanılabilir. Fakat en iyi temizleme için ağız duşu uygulanmalıdır. İmplant ile protez arasında doğal süreçte oluşan boşlukları su püskürterek en iyi şekilde temizleyen bu güncel tedavi yöntemi kliniğimizde uzman doktorlar tarafından hizmetinize sunulur.

Diş implantı çeşitleri nelerdir?

İmplant tedavisinde hastanın durumuna ve taleplerine göre farklı tedavi şekilleri mevcuttur. Bazı tedavi biçimleri aşağıdaki gibidir:

  1. Tek üniteli diş implantı

Tek üniteli diş implantı, yalnızca tek bir eksik dişin bölgesine uygulanan tedavi anlamına gelir. Bu tür tedavide eksik dişin yanındaki dişlerin yapısı ve simetrisi detaylıca incelenerek implant için çene kemiğinde açılacak yuvanın diğer dişlerle ve ağzın genel yapısıyla uyumlu olması amaçlanır ve estetik bir görünüm elde edilmeye çalışılır.

  1. Çoklu diş değiştirme

Tek üniteli diş implantının aksine çoklu diş değiştirme tedavisinde değiştirilen diş ünitesi birden fazladır. Takılan implantların arasına köprü protezler yerleştirilerek çoklu diş değiştirme sağlanmış olur. Bu tedavi yöntemi, değiştirilen diş sayısından daha az sayıda implant kullanılması sebebiyle tek üniteli diş implantına göre daha ekonomiktir.

  1. All-on-four tedavisi

All-on-four tekniği, özellikle bütün dişlerini kaybetmiş olan veya yenilemek isteyenler için kullanılan tedavi tekniklerinden biridir. Bu tekniğe çeşitli sebeplerden ötürü hastanın çene kemiğine beş veya altı implantın yerleştirilemediği vakalarda başvurulur.

Hastanın çene kemiğine dört implant vidası yerleştirilir, ardından bütün bir üst veya alt çeneyi kaplayan protezler bu vidalar tarafından desteklenerek takılır. Üst veya alt çenenin tamamını kapsayan protez takılabilmesi için en az dört implant yerleştirilmelidir, aksi takdirde gerekli olan sağlam ve stabil temel oluşturulamaz. Dörtlü implantın üzerine yerleştirilen protez 15 ile 20 yıl kadar kullanılabilir.

  1. All-on-six tedavisi

All-on-six tekniği, çenenin tamamını kaplayan bir protez takabilmek için uygulanan esas tedavi tekniğidir. All-on-four tekniğinin aksine bu tedavide sağlıklı ve uygun bir çene kemiği yapısına sahip olan hastanın çenesine altı implant yerleştirilir. Bu altı implant sayesinde, takılacak protezin olabildiğince güçlü ve dengeli bir şekilde çeneye yerleşmesi sağlanır. Böylece hastanın alt veya üst çenesine takılan protez için all-on-four tedavisinden daha iyi bir temel sağlanmış olur. All-on-6 tedavisinde implantların üzerine takılan protezlerin ömrü genellikle 20 yıldan daha fazladır.

  1. Acil implantlar

Acil implantlar, dişin iltihaplanması, kırılması, darbe alıp düşmesi veya belirli bir sebepten ötürü enfeksiyon kapması gibi durumlarda zaman kaybetmeden gerçekleştirilen implantlardır. Bu tedavi türünde ivedilikle uygulanan implant sayesinde çene kemiği ve diş eti yapısında bozulma gerçekleşmeden dişin yerine yenisinin takılması mümkündür. Böylece hasta, tedavi için uzun süreler harcamadan yaşamına rahat bir şekilde devam edebilir.

 

Sağlıklı bir gülümseme için Hemen Başvur

Sağlık Danışmanlarımız Sizleri Bekliyor… Hemen Formu Doldurun, İndirimlerden Faydalanın…

Seo Danışmanlığı

Seo Agentur